Wiosna w tym roku pojawiła się nieco później niż zwykle. Trzeba będzie zatem szybko nadrobić stracony czas. Przed zabraniem się do pracy warto odpowiednio zadbać o narzędzia ogrodnicze. Zardzewiałe lub zniszczone sprzęty mo gą być niebezpieczne zarówno dla użytkownika jak i dla roślin. W tym wpisie dowiecie się jak odpowiednio pielęgnować i przechowywać narzędzia, by służyły nam jak najdłużej.

Narzędzia ogrodowe do cięcia

Najważniejsze w użytkowaniu narzędzi ogrodowe do cięcia jest zabezpieczenie ich przed korozją. Jeśli nie zrobiliśmy tego przed zimą musimy przeprowadzić prace konserwacyjne przed pierwszymi cięciami. Powierzchnie tnące należy dokładnie oczyścić z resztek roślin i innych zanieczyszczeń. Jeśli wystąpią ślady rdzy – polerujemy je drobnym papierem ściernym. Miejsca połączeń ruchomych smarujemy preparatem do konserwacji (np WD-40).

Narzędzia do kopania

Narzędzia tego typu oczyszczamy z resztek roślin i ziemi. Możemy do tego celu posłużyć się drucianą szczotką i oczywiście wodą. Szpadle po oczyszczeniu warto naostrzyć za pomocą pilnika. Nie można zapomnieć o naprawie trzonków i uchwytów – złamane i popękane wymieniamy na nowe.

Kosiarki i podkaszarki

Kosiarki i podkaszarki mogą wymagać ostrzenia lub naprawy. W kosiarce zwracamy uwagę na konserwację podłoża. Korpus oczyszczamy z brudu błota i kurzu, natomiast metalowe części zabezpieczamy przed korozją. Noże oczyszczamy i ostrzymy a następnie pokrywamy środkiem konserwującym.

Tak przygotowany sprzęt na pewno posłuży nam przez wiele sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *