Kiedy przychodzi wiosna dla każdego kto posiada jakikolwiek ogród z trawnikiem jest to znak, że czas na wykonanie czynności jaką jest aeracja i wertykulacja trawnika kiedy. Obie te czynności znacznie poprawiają wygląd naszego trawnika, a jak wiadomo każdy chce mieć jak najładniejszy trawnik. Wielu ludzi robi to nieumiejętnie tracąc tylko czas. W naszym poradniku dowiedzą się Państwo jak w prawidłowy sposób przeprowadzić wertykulację. Napiszemy gdzie najczęściej popełniamy błąd oraz jak najlepiej się do tego zabrać. Aerowanie i wertykulowanie trawnika często jest brane jako jedna i ta sama czynność, wielu ludzi ich po prostu nie rozróżnia. Zanim podpowiemy Państwu kiedy wykonywać wertykulację i jak głęboko skupmy się na początku na rozróżnieniu terminów jakimi są aeracja oraz wertykulacja trawnika.

Kiedy aeracja i wertykulacja trawnika co najpierw?

Aby odpowiedzieć na pytanie kiedy aeracja i wertykulacja trawnika co najpierw musimy przede wszystkim rozróżniać te dwa terminy. Wertykulacja to nic innego jak nacięcie darni

Darń – zwarta okrywa m.in. łąk i pastwisk, składająca się głównie z trawy i roślin motylkowatych lub też z samej trawy i tworząca trawnik. Poprzez gęsty system korzeni roślin silnie wiąże się z wierzchnią warstwą gleby.

za pomocą odpowiedniej maszyny w tym przypadku wertykulatora na głębokość około 2 cm – czynność tą możemy oczywiście wykonać za pomocą specjalnych grabi, które posiadają bardzo ostre zęby.

Cała operacja ma za zadanie przeciąć filc – są to obumarłe źdźbła oraz pędy traw. Dlaczego trzeba je usuwać? Obumarłe źdźbła i pędy tworzą warstwę, która bardzo utrudnia wnikanie do gleby nawozów i wody a co najważniejsze utrudnia wymianę gazową. Jak łatwo wywnioskować taka trawa rośnie gorzej przez co nasz trawnik nie będzie już tak zielony jak w roku poprzednim. Wertykulację należy wykonywać co rok(począwszy od 3 roku wzrostu darni). Po wykonaniu powyższej czynności cały trawnik należy odpowiednio podlać i nawieźć – dzięki niej nawóz łatwiej wniknie do gleby.

Efekt Poprawnie Wykonanej Aeracji i Wertykulacji

Kiedy wykonujemy wertykulację?

Dokładny proces aeracji opiszemy poniżej natomiast wertykulację trawnika należy przeprowadzić wczesną wiosną tuż po drugim koszeniu trawy. Czynność tą najlepiej wykonać na przełomie marca i kwietnia – po ówczesnym przycięciu trawy na długość około 1cm. Cały zabieg warto powtórzyć wczesną jesienią lub późnym latem – ważne jest by uwzględnić czas na regenerację naszego trawnika nim nadejdą mrozy.

POCZĄTEK SEZONUKONIEC SEZONU
Wczesna wiosna przełom: Marzec-Maj Koniec lata początek jesieni przełom: Sierpień-Listopad

Co to jest Aeracja trawnika kiedy wykonać - terminy

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę co to jest aeracja trawnika kiedy wykonać terminy znajdziemy kilka stron internetowych. które przekazują nie do końca jasne informacje. Dlatego też w naszym artykule postanowiliśmy dokładnie wyjaśnić co to jest aeracja trawy i kiedy najlepiej ją wykonać. Aeracja to nic innego jak nakłuwanie darni na większą głębokość niż jest to w przypadku wertykulacji bo aż na 10cm w odstępach co 10-15cm. Nakłuwanie trawnika ma na celu poprawienie wymiany gazowej. Poprzez tą operację dostarczamy do gleby tlen tym samym usuwając dwutlenek węgla, który powstał w procesach zachodzących w korzeniach. Przy małych trawnikach do aeracji możemy wykorzystać widły natomiast przy większych polecany jest aerator.

POCZĄTEK SEZONUKONIEC SEZONU
Wczesna wiosna przełom: Marzec-Maj Koniec lata początek jesieni przełom: Sierpień-Listopad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *